2024. December 11. | Árpád, Árpádina
Előző

Öreglányok a filmvásznon...

Következő

Sorfordító találkozás...

Az „örökzöld” Bond

Nincs a világ filmtörténetének még egy olyan klasszikus sorozata, mint a Bond filmek, amelynek egy-egy új része éppúgy meg tudja tölteni a mozikat napjaikban, mint 60 éve, az indulásakor.

 

A 007-es kém történetét 1953-ban álmodta meg Ian Fleming író, aki számos regényben, novellában írta meg a brit ügynök izgalmas történeteit. Fleming halála után több író, forgatókönyvíró is folytatta sztorit, ennek is köszönhető, hogy az izgalmas kémtörténetnek a mai napig hivatalosan 25 filmes feldolgozása született.

 

60 év, 25 film és 6 sármos színész – ugyanis eddig hatan alakították a világ legismertebb titkosügynökét. Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan és az eddigi utolsó Bond, Daniel Craig. Az ő utódját épp most keresik a szigetországban, hiszen a hagyomány szerint csakis brit színész játszhatja el a 007-es ügynök szerepét. De a sztorik és magukkal ragadó színészek mellett még valamiről ismertek a Bond filmek: a zenékről. Sok rajongó nem csak az izgalmas történet, hanem az önálló életet élő főcímdalok miatt is várja az új részeket.

 

„A Bond főcímdalok mindig az adott kor emblematikus előadóival, az adott korra jellemző hangszerelésben szólaltak meg. Ezek a dalok tulajdonképpen hatvan év zenei ízlésének a csúcsdalai és több, mint fél évszázad lenyomatát képezik.” – mondta el ezekről a világslágerekről Homonnay Zsolt, a Budapesti Operettszínház és a Danubia Zenekar közreműködésével megvalósuló március 19-i The Best of Bond Symphonic koncertshow rendezője és egyben egyik szólistája.  

 

A legelső James Bond film, az 1962-es Dr. No zenéjét Monty Norman komponálta és John Barry és nagyzenekara adta elő. A Bond filmeket azóta is ez a zene fémjelzi, hiszen minden egyes epizódban felcsendül ez a jól ismert téma.  Az 1964-es Goldfinger-nek nemcsak a betétdala vált klasszikussá Shirley Bassey előadásában, hanem ettől kezdve minden Bond betétdalt aktuális sztárok énekeltek fel. Bassey egyébként az egyetlen előadó, aki több Bond dalt is elénekelt, a Goldfinger-t, a Diamonds are forever-t, a Moonraker-t, sőt, először még az 1965-ös „Tűzgolyó” betétdalára is őt kérték fel, amelyet végül Tom Jones előadásában hallhattunk a filmben. Majdnem betétdalt énekelt Frank Sinatra is az 1967-es „Csak kétszer élsz”-ben, de ő végül lányát, Nancyt ajánlotta be maga helyett. A legrockosabb Bond dal a Beatles nevéhez kapcsolódik, az 1973-es „Élni és élni hagyni” dalát az ötödik Beatles tagként is emlegetett George Martin szerezte.

 

Az 1995-ös „Aranyszem” filmtörténeti szempontból is kimagasló, hiszen képes volt visszahozni a Bond filmek akkor épp kicsit kopottas fényét. A főcímzene megírására a U2 két tagját, Bono-t és The Edge-t kérték fel, és Tina Turner előadásában a „GoldenEye” olyan nagy sikert aratott, hogy az egyik legikonikusabb Bond dallá vált.

 

Ismét egy ugrás az időben, 2012-t írunk, amikor Adele – saját bevallása szerint 10 perc alatt – megírta minden idők legjobbjának tartott Bond dalát, a „Skyfall”-t. A dal méltó volt a Bond filmek 50-dik évfordulójához, amelyet a szakma is díjazott: Oscar-, Golden Globe-, és Grammy-díjjal is jutalmazták. És már itt is vagyunk napjainkban, pontosabban 2020-ban, amikor a „Nincs idő meghalni” főcímzenéjét az eddigi legfiatalabb Bond zeneszerző-előadó, Billie Eilish megírta. A közönség újabb slágert kapott, Eilish pedig érte egy újabb - szám szerint hetedik - Grammy-díját és egy Oscart.

 

Díjak, amelyeket a Bond dalokkal szerzőik, előadóik bezsebeltek:

  1. Carly Simon: „A kém, aki szeretett engem” dalért (1977) egészen a Billboard 100-as lista második helyéig jutott és még egy Oscar-, és két Grammy-jelölést is kapott.
  2. Duran Duran: Halálvágta (1985) zenekar végül a mai napig az egyetlen olyan előadó, aki az amerikai slágerlista első helyére került egy James Bond-betétdallal.
  3. Sheryl Crow „A holnap markában” énekelte a „Tomorrow Never Dies”-t, amit 1998-ban Satellite és Golden Globe, 1999-ben Grammy-díjra jelöltek.
  4. Bono és a The Edge közös dala, az 1995-ös Aranyszemhez készült Golden Eye, melynek előadója Tina Turner lett, és amely számos európai országban bekerült a slágerlisták Top 10-be.
  5. Sam Smith „Writings on the Wall” dala a 2015-ös „Spectre - A fantom visszatér” betétdala volt, Golden Globe és Oscar-díjat is kapott.
  6. 2022-ben Billie Eilish és Finneas O’Connell a Grammy mellett a legjobb betétdalért járó Oscart is megkapta a „No Time to Die” című dalért.

 

Előző

Öreglányok a filmvásznon...

Következő

Sorfordító találkozás...

Kövess minket!