2024. Szeptember 21. | Máté, Mirella
Előző

Újrahasznosítható csomagolóanyag...

Következő

Konstantinápoly elestének titka...

Kannától a vízforralóig

A vízforralók manapság egyetlen háztartásból sem hiányozhatnak. Vitathatatlan előnyük, hogy a nagyobb teljesítményű változatok rendkívül gyorsan képesek felmelegíteni a vizet. „Ez azonban nem mindig volt így, az előző századokban ezek a készülékek még nem tudták azt, amit ma egyenesen alapnak gondolunk a vízforralók esetében” – hívta fel a figyelmet Lucza András, a Sencor SDA Divízió vezetője.

 

Az első elektromos vízforralót 1893. szeptember 16-án mutatta be az Egyesült Királyságban a Crompton&Co. Ez azonban még nem volt a hagyományos értelemben vett vízforraló, mivel egyrészt kialakítását tekintve egy teáskannára emlékeztetett, másrészt a víz melegítésére szolgáló fűtőszál a készüléken kívül kapott helyet. Érdekesség, hogy ebben az időben az amerikai Chicagoban is bemutattak egy hasonló készüléket, de annál is kívül helyezkedett el a fűtőszál. Ez a megoldás kevésbé volt hatékony, 1922-ben aztán egy birminghami mérnök sikeresen oldotta meg a kérdést.

 

Arthur Leslie Large ugyanis olyan tekercselt fűtőszálat tervezett, amelyet aztán bele tudott rakni egy fémcsőbe, megfelelő szigetelést biztosítva ezáltal a vízmelegítéshez. Ennek köszönhetően egy hatékony vízforralót tudott megépíteni, mivel a fűtőszálat a kanna belső részén lehetett elhelyezni és ily módon a készülék közvetlenül tudta felmelegíteni a vizet.

 

Bár ez kétségtelenül jelentős előrelépés volt, egy fontos funkció még hiányzott: ezek a vízforralók még nem voltak képesek automatikusan kikapcsolni. A kérdést 1955-ben sikerült megoldani egy teljesen rozsdamentes vízforralóval, amiben már egy termosztát is volt. Amennyiben a víz elérte a forráspontját, akkor a készülék automatikusan kikapcsolt. A mai értelemben vett vízforralók az ezredfordulón kezdtek elterjedni a világon és Magyarországon. Ezek a modern változatok már számos kényelmi-biztonsági funkcióval rendelkeznek. Ezek között van, hogy a talpról való levétel után automatikusan kikapcsolnak, emellett túlmelegedés elleni védelemmel is rendelkeznek víz nélküli bekapcsolás esetén is.

 

Az elmúlt évtizedben ugyanakkor újra hódító útjára indultak a strapabíró és igényes anyagból, így például themo üvegből, vagy inoxból készült vízforralók. Ezek már nemcsak pillanatok alatt fel tudják melegíteni a vizet, hanem akár fel is tudják dobni a konyhát modern, tetszetős és letisztult megjelenésükkel. A japán gyökerekkel rendelkező, immáron európai Sencor a pasztell színű vízforralókkal tette le a névjegyét és ezek a sokféle színben kapható készülékek a mai napig nagy népszerűségnek örvendenek.

 

 

Előző

Újrahasznosítható csomagolóanyag...

Következő

Konstantinápoly elestének titka...

Kövess minket!