2024. November 13. | Szilvia
Előző

Kovács Krisztián: Ablakok az ébrenlé...

Következő

Janecskó Kata: Nők a hálóban...

Finy Petra: Ultramarin

Iskolaregény, szerelemregény, generációs regény. Finy Petra ötödik regénye Ultramarin 

címmel az 1968-as év eseményei tükrében mutatja be öt fiatal, három fiú és két lány felnövését, akik mellett ugyan vannak toxikus szülők, bántalmazó diáktársak, de nem hiányzik környezetükből a kimagaslóan erős erkölcsiségű, támogató tanár és szülő sem. Megrendítő történet a hatvanas évekből a barátság és a szerelem erejéről.

1968 szeptemberének eleje, Budapest. Prágába már bevonultak a tankok, Magyarországon január 1-től életbe lépett az Új gazdasági mechanizmus, de míg pár hónappal korábban a „prágai tavasz” Csehszlovákiában a politikai megújulás ígéretét kínálta, nálunk ilyen nem történt. Budapesten virágzik a zenei klubélet, a szexuális szabadság egyre erősebb. A Coca-Cola már kapható, minden fiatal farmerben akar járni és Beatlest hallgat. A rövid szoknya, hosszú haj és a nyugati zenék fémjelzik a fiatalok lázadását.

 

A nyári szabadságolási szezon csúcsán, augusztus 20-án, pont aznap, amikor véget ért a Táncdalfesztivál, a társadalom meglepve szembesül a csehszlovák határ felé tartó magyar katonai konvojokkal.

 

Él Budapesten három érettségi előtt álló kamasz fiú és két kamasz lány. Szétfeszítik őket a hormonok, de szorosan összetartja őket a barátság. Közülük valaki a rendszer kegyeltje, valaki nem, de még a rendszer kegyeltjének is van egy súlyos titka. A kamaszokra néha az iskolatársaik támadnak rá, néha az államszocializmus, de akad közülük, akinek a saját családja a legnagyobb ellensége, vagy mint kiderül, barátja vagy a szerelme.

 

Az események pedig szándékukon kívül sodorják ezt az öt fiatalt a drámai végkifejlet felé. Elkerülhető a tragédia? És ami a legfontosabb kérdés: ezeket az erős baráti kötelékeket mennyire tudja szétszakítani a hirtelen megjelenő szerelem, és miként rajzolják újra a szereplőket az életüket alakító sorsszerű körülmények? 

 

A kötet Finy Petra előző regényeihez hasonlóan a magyar történelem egyik különleges korszakát dolgozza fel, ezúttal 1968-at.  A jelenetek sok-sok humorral, életkedvvel és bánatos derűvel is dolgoznak, mint a Megáll az idő. A történelmi drámán túl a legnagyobb hangsúlyt az ember életét alakító két legfontosabb szervezőelem kapja: a szerelem és a barátság. 

 

Előző

Kovács Krisztián: Ablakok az ébrenlé...

Következő

Janecskó Kata: Nők a hálóban...

Kövess minket!