2025. Április 19. | Emma
Előző

Miért fogyasszunk meleg vagy langyos vi...

Következő

Virus elleni védekezés...

Ne feszítsd túl a húrt!

Úgy érzed, hogy eluralkodott az életeden a stressz, és képtelen vagy ellazulni? Nem vagy egyedül; egy korábbi kutatás szerint a magyar lakosság 47%-a sokat aggódik a jövőn, minden ötödik megkérdezett számolt be kifejezetten magas általános stressz szintről.

 

A hosszú távú stressznek olyan komoly következményei lehetnek, mint az alvásproblémák, emésztési zavarok, a gyakori megbetegedések és a libidó elvesztése. De aggodalomra semmi ok! A GymBeam szakértője elárulja, hogyan változtass az életmódodon a hatékonyabb stressz menedzsmentért.

 

Neked is mindig összeszorul a gyomrod, amikor reggel felnyitod a laptopot vagy belenézel a határidőnaplódba? A stressz sajnos természetes módon az életünk része, és valószínűleg soha nem leszünk képesek teljesen megszabadulni tőle. A rövid távú stresszről akár segítheti is abban, hogy jobban teljesítsünk, de a krónikus stressz károsíthatja a mentális és fizikai egészséget. A megfelelő módszerekkel azonban igen sokat javíthatunk azon, hogy hogyan menedzseljük az újra és újra felbukkanó stresszhelyzeteket.

 

A GymBeam szakértője olyan tippet kínál, amelyek segíthetnek elviselhető szintre korlátozni a stresszt a mindennapjaidban:

 

1. Sportolj rendszeresen

A testmozgás nemcsak a fizikai egészségünkre van jótékony hatással, hanem a pszichénkre: ugyanis csökkentheti a szorongást és a stresszt. Azok, akik rendszeresen sportolnak, ismerik a testmozgás utáni eufória érzését. Próbálj meg hetente 2-3 alkalommal sportolni: sétálj, biciklizz, ússz, vagy akár a power jógát is kipróbálhatod, hiszen kezdőknek és haladóknak is kiváló mozgásforma. Válassz olyan mozgásformát, amit igazán örömmel végzel, nem kell mindenáron vért izzadnod.

 

2. Próbáld ki a mindfulnesst

A mindfulness egy olyan technika, amelynek lényege, hogy segít megélni a jelen pillanatot, ezáltal csökkentheti a fáradtságot és a stresszt. Ennek a módszernek a segítségével megtanulhatsz a jelenben lenni, és a negatív helyzetek sem befolyásolnak majd annyira, így végső soron háttérbe tudod majd szorítani a stresszt. Próbálj mindig arra az egy dologra koncentrálni, amit épp csinálsz – legyen az gyaloglás, teregetés vagy főzés – és próbáld az összes érzékszerveddel észlelni az adott tevékenységet.

 

3. Tanulj meg meditálni

A meditáció célja az elme megnyugtatása és a belső béke elérése, tulajdonképpen ugyanaz az elme számára, mint a mozgás a test számára. A meditációnak számos különféle formája létezik, magában foglalhat koncentrációt javító gyakorlatokat, légzéstechnikákat, amelyek célja a tudat megnyugtatása vagy akár megváltoztatása. Megnyugtatja az agynak azon részeit, amelyek az állandó ingerek és a napi stressz miatt úgymond túlpöröghetnek, és a jelen pillanatra szűkíti az érzékelésed, így egy-egy nehézséget sokkal könnyebben tudsz majd kezelni.

 

4. Kísérletezz légzéstechnikákkal

A meditációnak léteznek olyan válfajai, például a doboz légzés meditáció, amely stresszes helyzetekben azonnali megoldás jelenthet. Ennek a módszernek az előnye, hogy bárhol, bármikor gyakorolható. Először 4 másodpercig belélegzel, 4 másodpercig benntartod, 4 másodpercig kifújsz, majd 4 másodpercig vársz az újabb belégzésig. Szükség szerint ismételd meg 12-15 alkalommal, és ne fukarkodj a lélegzet visszatartással, hiszen ezek a szünetek segíthetik az idegrendszer ellazulását.

 

5. Figyelj a megfelelő alvásra

Az alvás az egyik alapvető funkció, amely segíti a szervezet megfelelő regenerációját. Ezért, ha hosszú időn keresztül rosszul alszol, az egyet jelenthet például a figyelem elvesztésével, késleltetett reakciókkal vagy hangulatingadozással. A jó minőségű és mennyiségű alvás kulcsa az, hogy a megfelelő időben fekszel le és kelsz fel, így beállíthatod a cirkadián ritmusod. Szerezz be minőségi matracot, párnát és ágyneműt, sötétíts be, állítsd be a szoba hőmérsékletét 18 °C köré, és mindig alaposan szellőztess ki, mielőtt aludni mennél.

 

6. Kerüld a koffeint (főleg délután)

Este hatkor még kávét iszol, majd aztán nem érted, hogy miért nem tudsz este elaludni? A koffein-koncentráció körülbelül 30-45 perccel a kávé elfogyasztása után a legmagasabb a szervezetben, azonban akár 6 óráig is eltarthat, mire a koffein teljesen kiürül a szervezetből. Bizonyos emberek eleve érzékenyebben reagálnak a koffeinbevitelre, mint mások, és ha egyébként is problémád van az elalvással, akkor nagyon ügyelj arra, hogy az ebéd utáni kávédat követően már ne fogyassz több koffeint.

 

7. Ne igyál alkoholt

Habár az alkohol segíthet ellazulni és felgyorsítani az elalvás folyamatát, könnyen meg is zavarhatja az alvási mintákat, a melatonin termelődését, és a természetes cirkadián ritmust. Alkoholfogyasztás után jelentősen romolhat az alvás minősége, már csak azért is, mert vízhajtó hatásának köszönhetően valószínűleg éjjel fel fogsz ébredni, hogy meglátogasd az illemhelyet.

 

A teljesen stresszmentes élet sajnos csak néhány ember kiváltsága. Az aktív életmód, a szeretteiddel együtt töltött minőségi idő és a fenti tippek és módszerek alkalmazása azonban segíthet helyesen menedzselni a stresszt.

 

 

Előző

Miért fogyasszunk meleg vagy langyos vi...

Következő

Virus elleni védekezés...

Kövess minket!