Túl szép, hogy igaz legyen

Janecskó Kata

Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen – sok nő érzi ezt, amikor az interneten vagy egy különös véletlen folytán megismerkedik egy jó modorú, nagyvonalú és természetesen jóképű idegennel. Aztán mégis elalszik a gyanú és mindent elfeledtet az addig sosem tapasztalt szerelem, miközben a férfi egyetlen célja, hogy behálózzak és kicsalja áldozata pénzét, majd eltűnjön örökre. Janecskó Kata oknyomozó újságíró magyarországi eseteket kutatva járta körül ezt a sokakat foglalkoztató témát. Börtöncellákban, bírósági tárgyalótermekben és társkereső profilok között kereste a válaszokat.

 

A második könyved olyan témával foglalkozik, melyről sok nő nem mer beszélni, mert áldozathibáztatással szembesül. Hogy találtál rá a romantikus csalók témájára? 

 

A háttér adott volt: régóta foglalkozom bűnügyekkel, azon belül is különösen fontosak számomra a nőket érintő jelenségek. A Netflix Tinder Swindler című dokumentumfilmje volt a legfontosabb kiindulópont: nagyon kíváncsi lettem, hogy itthon is vannak-e hasonló vagy még cifrább történetek.

                          

A kötet struktúrája nagyon trükkös, mert az online szélhámoskodás kapcsán különféle nézőpontokat mutattál be: a csalókét, az áldozatokét, a rendőrökét és a pszichológusokét. Milyen érzés volt szemtől szemben lenni az ország egyik legrafináltabb romantikus csalójával?

 

A pályám egyik legérdekesebb interjúhelyzete volt ez: igyekeztem jó hallgatóság lenni, hogy a csaló felengedjen, szívesen meséljen, emiatt próbáltam nem nagyon konfrontatívnak lenni, de közben állandóan ugrottak fel a kétkedő kérdések a képzeletbeli gondolatbuborékomban. Nagyon sajátos olyasvalakivel beszélgetni, akiről sokszor egyáltalán nem tudjuk, hányadán állunk vele: a legfurcsább sztorijai is lehetnek igazak és a leghétköznapibbak is kitalációk.

 

Vannak tipikus lelki alkatú emberek, akik szerelmi szélhámosokká válnak, akik komoly anyagi károkat okoznak az áldozatoknak, nem beszélve a pszichés hatásokról?


Igen, nagyon úgy néz ki, hogy vannak: a tipikus romantikus csalók – úgy tűnik – machiavellisták, akik egyfajta cinikus világlátást mondhatnak magukénak, amelyben a cél szentesíti az eszközt, és nem számít nekik, milyen pusztítást hagynak maguk után.

 

– A spontán szerveződő mikroközösségek sokszor csodákra képesek. Ebből a könyvből is kiderül, milyen erősek a nők, ha összefognak. Az áldozatai összefogásával lebuktatott csaló történetében mi fogott meg téged a legjobban?

 

Ez a történet nagyon regényes, sok szempontból filmre kívánkozna, de ami a legjobban megfogott, az éppen az volt, hogy váltak az áldozatok együtt sokkal erősebbé, mint ki-ki egymaga, és hogyan lettek így tulajdonképpen legyőzhetetlenek. Az összefogás, a kialakuló barátság nemcsak a csaló lebuktatásában segített, hanem abban is, hogy fel tudják dolgozni azt a rettenetes traumát, amin mindannyian keresztülmentek a csaló miatt.

 

Minden nő tudna mondani az ismeretségi köréből olyat, akit megpróbáltak randiappon vagy a közösségi médián keresztül átvágni. Ez egy tömegjelenség?

 

Sajnos teljesen egyértelműen az. És nem látszik, hogy leszállóágban lenne.

 

Hány órát töltöttél bíróságokon, hogy mindenre választ kapj az online szerelmi csalókkal kapcsolatban?

 

Húsz-huszonöt óra biztosan megvolt konkrétan ilyen ügyekben, de a történések követéséhez, az esetek megértéséhez jól jött még az a minimum ezer, amit korábban bíróságokon töltöttem.

 

– Mit üzennél egy nőnek, aki csak most akar felmenni a Tinderre? Mire figyeljen a legjobban ismerkedéskor?

 

Hallgasson az intuíciójára, ne csitítsa el, ha feltámad benne valami megmagyarázhatatlan rossz érzés. És tartsa szem előtt, hogy ha valami túl tökéletesnek tűnik, az jó eséllyel nem igaz.  

Finy Petra