Megújult terek

Lezárult a Szépművészeti Múzeum felújításának újabb szakasza, így már teljes egészében látható a Régi Képtár állandó kiállítása. A most átadott 450 négyzetméteres kiállítási egységgel együtt a látogatók immár hat évszázad európai művészeti irányzatairól és a legfontosabb alkotóiról kaphatnak átfogó képet, a korai gótikától egészen a klasszicizmus korának művészetéig.

 

A múzeum ún. Barokk (városligeti) szárnyának műemléki munkálatai során összesen mintegy 2000 négyzetméternyi kiállítótér újult meg, valamint új, korszerű hűtési és fűtési rendszert is kiépítettek.

 

Az épület II. emeletén található állandó kiállításon a látogató átfogó képet kaphat a 18. század festészetéről. A rendkívül gazdag és sokrétű gyűjteményrész legszebb darabjait iskolánkénti és tematikus egységekben mutatja be a tárlat.

 

A tárlat első termében kapott helyet a spanyol és a koloniális festészeti anyag. Az egység címe: Spanyolország művészete a 18-19. században – Francisco de Goya, itt látható többek között Francisco de Goya y Lucientes Köszörűs, a Korsós lány és a Bermudezné portréja című alkotása. A terem második felében a francia rokokó anyag legszebb darabjai kerültek kiállításra. Az egység címe: Kellem, szellem, jellem - A francia festészet a 18. században, itt mások mellett Jean-Étienne Liotard és Jean-Baptiste Greuze alkotásaival találkozhat a közönség.

 

A következő kiállítási egység első része a Német és osztrák festészet a barokktól a klasszicizmusig címet viseli, ahol többek között Franz Anton Maulbertsch, Angelica Kauffmann és Anton van Maron művei láthatók. A terem második részében pedig a 18. századi itáliai festészet jelentős központjainak, Bolognának, Rómának, Nápolynak és Lombardiának a művészetébe nyújtunk bepillantást. Az egység címe: A rokokótól a realizmusig – A 18. századi itáliai festészet irányzatai, itt látható Giuseppe Maria Crespi: Parasztcsalád, Giuseppe Ghezzi: Pygmalion, Fra Vittore Ghislandi: Fiatal festő portréja című alkotása is.

 

A tárlat következő egységében a világviszonylatban is kiemelkedő jelentőségű velencei settecento gyűjteményből nyújt válogatást a múzeum. Az egység címe: Tiepolo Velencéje – A velencei settecento művészete. Ebben az egységben a legfontosabb művek: Giovanni Battista Tiepolo: A Szeplőtelen Szűz hat szenttel, Giovanni Domenico Tiepolo: Pihenő Szent Család, Sebastiano Ricci: Bethsabé a fürdőben című festménye.

 

A terem második felében, és egyben a kiállítás utolsó egységében pedig a Régi Képtár gazdag tájkép és városlátkép gyűjteményből nyújtunk válogatást, ez az egység az Európai tájak és városok a 18. században címet viseli. Ebben a kiállításrészben a legfontosabb művek: Bernardo Bellotto: Az Arno és a Piazza della Signoria Firenzében, A bécsi Kaunitz-palota és kertje, valamint Canaletto: Zsilip Dolónál.